فضای سبز آپارتمانی

 1. ۱
  چگونه می‌توانیم بهترین گیاهان خانگی را خودمان پرورش دهیم؟

  داشتن چند گلدان کوچک کنار پنجره، شروع خوبی برای آشنایی با دنیای گیاهان است. با هم به این دنیای تازه سلام کنیم!

  برای داشتن چند گیاه خانگی یا چند نوع سبزی‌ معطر کنار غذا، همیشه به زمین زراعتی و باغبانی نیاز نیست. می‌توانیم در خانه یک باغ خانگی کوچک برای خودمان داشته باشیم و در آن گیاهان معطر و سبزی‌های تازه پرورش دهیم.

  ‌همه‌ی گیاهان برای رشد و زندگی به دو فاکتور مهم نیاز دارند: نور خورشید و زهکشی مناسب.

  پس نگهداری گیاه در جایی که نمی‌توان خاک آن را عوض یا تقویت کرد، باعث رنجور شدن و در نتیجه خشک شدن گلدان می‌شود. بنابراین گلدانی را انتخاب کنید که مخصوص نصب در کنار پنجره‌ست و فضای مناسبی برای نگهداری خاک و عبور آب دارد. نور خورشید نیز برای رشد گیاه لازم است اما نوری که به صورت زمانبندی شده به گیاه بتابد. قرار گرفتن گیاه به مدت شش ساعت در معرض نور، ایده‌آل‌ترین زمان ممکن است.

  اگر در این زمینه تازه‌کار هستید، گیاهان زیر می‌توانند نقطه‌ی خوبی برای شروع باشند:

  رزماری

  بویی فوق‌العاده همراه با ظاهری زیبا اما درونی سرسخت. این‌ها همه از ویژگی‌های رزماری است. بهتر است ریشه‌های گیاه خشک بمانند اما خود گیاه را باید در هوای مرطوب نگه داشت. پس از آن‌جایی که هوای خانه معمولا رطوبت کمتری دارد، گهگاهی خاک آن را مرطوب کنید.

  پونه کوهی

  برگ پونه‌ی کوهی تازه می‌تواند عضو جدیدی از سالاد شما باشد. پونه‌ی تازه نسبت به نوع خشک شده‌ی آن که بیش‌تر به‌صورت ادویه کاربرد دارد، طعم ملایم‌تری دارد. پونه را جایی کشت دهید که مطمئن هستید آفتاب‌گیر خوبی دارد.

  مریم گلی

  این گیاه خانگی، در کنار خواص درمانی بی‌نظیری که دارد، گلدان آن می‌تواند قسمتی از چیدمان میز غذاخوری شما باشد. از خود مریم گلی نیز برای تزئین روی غذا و انواع سوپ استفاده کنید.

  نعنا

  با کاشتن این گیاه  رنگ و بویی بی‌نظیر در منزلتان ایجاد کنید. بی‌شک اگر حتی یک انتخاب برای نگهداری گیاه داشته باشید، نعنا بهترین و مناسب‌ترین گزینه است. سعی کنید هنگام انتخاب بذر، بیش‌تر از میان بذرهای گیاهان معطر و طعم‌دهنده انتخاب کنید.

 2. ۲
  خانه ایده‌آل با گل‌ها و گیاهان آپارتمانی

  واحدهای آپارتمانی کوچک و کم‌نور بیشتر از هر چیز دیگری ما را از طبیعت دور کرده‌اند. داشتن چند گلدان کوچک آپارتمانی، خانه شما را ایده‌آل‌تر از همیشه خواهد کرد.

  گیاهتان را بشناسید

  البته که واضح است. اما موقع خرید گیاه حتما از فروشنده اطلاعات کافی درباره تغذیه و نگهداری گیاه را بپرسید. بعضی از گلدان‌ها هم یک برچسب توضیحات دارند که در آن تمام آن‌چه باید درباره گیاهتان بدانید، نوشته شده است. پس سعی کنید نیازها و نحوه رسیدگی به گیاهتان را به خوبی یاد بگیرید. ممکن است گیاه شما آن میزانی که فکر می‌کنید به آب نیاز نداشته باشد. ساعات قرار گرفتن گیاه در نور، کود دهی و مواردی از این دست را حتما باید طبق دستورالعمل نگهداری گیاه انجام بدهید.

  پس اگر سابقه نگهداری از یک گیاه یا گلدان خاص را تا به حال نداشته‌اید، ریسک نکنید و طبق دستور نگهداری گیاه پیش بروید.

  به ظاهر گیاه توجه کنید

  قبل از آن‌که گیاه خشک شود، به ظاهر آن توجه کنید! اگر مثل قبل تازه و باطراوت به نظر نمی‌رسد، ابتدا خاک گیاه را چک کنید. اگر چند روز از آخرین آبیاری گذشته اما هنوز سطح خاک خیس است، به این معناست که بیش از حد به گلدان آب داده‌اید. اگر خاک کاملا خشک است، ممکن است گیاه شما به آب بیشتری نیاز داشته باشد. در این حالت تا اندازه‌ای به گیاه آب دهید که آب از سوراخ زیر گلدان خارج شود. بعد از آن، تنها زمان‌هایی به گیاه آب بدهید که احساس می‌کنید علاوه بر سطح، زیر خاک هم خشک است.

  اگر گیاه شما به اندازه کافی رشد ندارد و یا برگ‌های آن می‌ریزد، ممکن است مشکل به خاطر میزان نور باشد. پس گلدان را در نور قرار دهید. حتی ممکن است این اتفاق به دلیل فضای کم گلدان برای ریشه‌ها باشد. در این وضعیت لازم است گلدان را عوض کنید.

  اگر بعد از این کار گیاه رشد داشت اما برگ‌های جدید نازک بودند و جهت رشدشان به سمت خورشید بود یعنی میزان نور فعلی کافی نیست و گلدان شما به نور بیشتری نیاز دارد. برای رشد بیشتر، هر هفته ۹۰ درجه گلدان را بچرخانید.

  یکی دیگر از دلایل رشد نکردن گیاه، کود دادن بیش از حد نیاز است. این قضیه بر جذب مواد مغذی و آب تاثیر می‌گذارد.

  لکه‌های قهوه‌ای به معنای آب دادن بیش از حد یا رطوبت بیش از اندازه در محیط است. آبیاری زیاد، باعث خفگی ریشه‌ها در خاک و نهایت از بین رفتن گیاه شما خواهد شد. از طرفی رطوبت کم هم گیاه را خشک می‌کند. اگر رطوبت محیط کم است، روزی یکی دو مرتبه چند قطره آب روی برگ‌های گیاه اسپری کنید.

  از آب مناسب استفاده کنید

  اگر گیاه شما همچنان سرحال به نظر نمی‌رسد، ممکن است به خاطر نوع آبی باشد که به گیاه می‌دهید. آب شهری حاوی کلر است. کلر ماده‌ای سمی برای گیاه محسوب می‌شود. آب معدنی یا آب باران می‌توانند گزینه‌های بهتری هستند. اگر دسترسی ندارید، آب شیر را یک شبانه‌روز در یک ظرف در باز بریزید تا کلر آن از بین برود.

  مکان گلدان مهم است

  گلدان را جایی قرار دهید که نه خیلی گرم باشد و نه خیلی سرد. همچنین گلدان نباید روبه‌روی دریچه کولر یا کنار بخاری و شومینه قرار بگیرد. شاید برایتان جالب باشد بدانید که برگ‌های گیاه هم درست مانند پوست انسان می‌توانند دچار آفتاب سوختگی شوند. پس اگر گیاه در معرض تابش نور خورشید است و برگ‌های آن قهوه‌ای شده‌است، مکان گیاه را به جایی تغییر دهید که در معرض تابش غیرمستقیم آفتاب باشد.

  به اندازه کود بدهید

  سلامت گیاه برای همه ما مهم است. اما نباید در این زمینه زیاده‌روی کنیم یا وسواس به خرج دهیم. از خاک و کودی استفاده کنید که برای گیاه توصیه شده است. همان‌طور که گفتیم استفاده بیش از حد از کود و سایر پودرهایی که برای تغذیه و رشد گیاه کاربرد دارند، جذب آب و مواد معدنی را در گیاه کاهش می‌دهند.

  از نشانه‌های کود دادن بیش از حد، زرد شدن برگ گیاه، سخت شدن خاک گلدان و پلاسیده شدن برگ‌هاست. به خاطر داشته باشید بیشتر گیاهان آپارتمانی به مواد معدنی نیاز ندارند. آب و نور مناسب، مهم‌ترین عناصری هستند که باید به آن‌ها توجه کنید.

  و در نهایت به گیاهتان عشق بورزید

  مطمئن شوید که گیاهتان خوشحال و راضی است. ممکن این جمله عجیب باشد اما گلدان شما مراقبت و رسیدگی را می‌فهمد. پس گاهی با گیاهتان صحبت کنید، آواز بخوانید و با هم به موسیقی گوش کنید. به یاد داشته باشید گیاهان نیز جزئی از موجودات زنده هستند که در این کره خاکی همراه ما و سایر موجودات زندگی می‌کنند!

 3. ۳
  باغبانی در منزل

  باغبانی در منزل یک تفریح مفید است! هم یک سرگرمی تازه خواهید داشت و هم از خوردن سبزیجات ارگانیک و طبیعی کنار وعده‌های غذایی‌تان لذت می‌برید.

  باغبانی در منزل تنها با داشتن بذرهای سالم ممکن است
  حتی با داشتن بهترین ابزارهای باغبانی، خاک حاصلخیز و کود مناسب باز هم داشتن بذر سالم و مرغوب است که اهمیت دارد. شرایط و محیط کشت زمانی کارساز خواهد بود که بذر اصلاح‌شده و مرغوب در خاک کاشته شود. برای آن‌که از سالم بودن بذر اطمینان حاصل کنید، دو یا سه عدد از بذرهای خریداری شده را در پارچه‌ای مرطوب قرار دهید و برای چند روز پارچه را با اسپری کردن آب، مرطوب نگه دارید. اگر در این زمان بذرها جوانه بزند، نشان‌دهنده سالم بودن بذر است.

  اگر بذر شما از این آزمایش سربلند بیرون آمد، قبل از کاشت پوسته آن باید نرم شود. ظرفی را از آب پر کنید و بذرها را در آن بریزید. دقت کنید که درِ ظرف بسته نباشد و آب با هوا در تماس بشد. اجازه دهید یک یا چند روز بذر در آب بماند تا پوسته‌اش نرم شود. برای بذر سبزی، بذرهایی که خریده‌اید را بر حسب بزرگی و کوچکی و ضخامت پوسته دو تا چهار ساعت در آب قرار دهید. مثلا این زمان برای بذرهایی مانند شاهی و جعفری دو ساعت است و برای باقلا و لوبیا چهار ساعت خواهد بود.

  چگونه بذر را در خاک بکاریم؟
  قبل از کاشت دانه، خاک باغچه را باید آماده کنید. ابتدا محدوده‌ای که می‌خواهید سبزی‌کاری کنید را با تعدادی سنگ یا بلوک سیمانی مشخص کنید. خاک را شخم بزنید و با بیل کاملا پشت و رو کنید. حواستان به کلوخ‌ها هم باشد. آن‌ها را به کمک بیل نرم کنید و ریشه گیاهان قبلی را هم از خاک خارج کنید. حالا با شن‌کش سطح خاک را کاملا صاف کنید.

  بذرهایی که قبلا آماده کرده‌اید را به صورت یکنواخت روی خاک بپاشید و به اندازه دو برابر قطر بذر، روی آن‌ها خاک‌برگ بپاشید و به کمک آبپاش (نه آبیاری مستقیم با شلنگ) خاک را آبیاری کنید. اگر فشار آب زیاد باشد، بذرها در خاک پایین می‌روند و نمی‌توانند بعد از جوانه زدن از خاک سر بیرون آورند.

  بعد از کاشت نوبت به کار اصلی باغبانی یعنی رسیدگی، مراقبت و آبیاری می‌رسد. هنگام کاشت، بذرها را ردیفی بکارید تا بعدا کنترل رویش علف‌های هرز، سمپاشی، وجین و برداشت محصول راحت‌تر انجام شود.

  کود ارگانیک به پای گیاهتان بریزید!
  برای باغبانی در منزل، سراغ کودهای گیاهی و طبیعی بروید و کودهای شیمیایی را انتخاب آخرتان قرار دهید. تهیه کود خانگی اصلا سخت نیست. تفاله چای خشک، خاکستر چوب و پودر استخوان هم به عنوان کود ارگانیک کاربرد دارند. بعد از گذشت دو هفته می‌توانید کود ارگانیک به پای سبزی‌ها بریزید! برای آفت‌کشی هم از می‌توانید از محلول آب و الکل استفاده کنید و مقداری از آن را روی برگ‌ها اسپری کنید.

  کشت گیاهانی مانند جعفری نیز تا حدی کمک می‌کند از بیمار شدن گیاه و حمله شته‌ها جلوگیری شود. در انتها، خاک باغچه‌هایی که هر سال در آن‌ها کشت انجام می‌شود مناسب‌ترین خاک برای کشت سبزیجات است. بعد از سبز شدن بذرها می‌توانید یک لایه کود حیوانی روی خاک بپاشید.

  باغبانی در منزل تفریحی جذاب و مفید است. حتی باغبانی در کاهش افسردگی نیز موثر است. سبزیجاتی که در خانه‌تان کشت می‌دهید هم طعم و عطر بهتری دارند و هم سالم‌ترند. چرا که برای کشت آن از کودهای شیمیایی یا آفت‌کش‌های سمی استفاده نشده است. اگر تا به حال تجربه باغبانی در منزل نداشته‌اید، مقدمات کار را از یک باغبان حرفه‌ای سوال کنید و یاد بگیرید. مطمئنا سبزی‌هایی که خودتان کاشته‌اید و حاصل دسترنج خودتان است، مزه دیگری دارند!

× ثبت سفارش